Sign up now
to enroll in courses, follow best educators, interact with the community and track your progress.
Download
Problem Solving - Part 2 (in Hindi)
35 plays

More

Arka Roy
“Star Educator” in UNACADEMY || Plus Educator || Subscribe on Unacademy Plus by using referral code "royarka1990-4337"

U
Unacademy user
Gate 2018 ka bhi problem solve kr dijiye mam... Plz
Uma
a year ago
thoda time dijiye after NET I WILL
  1. Ratio and Proportion made easy Problem Solving - Part 2


  2. Question e mixed together in the rat 2 varieties of wheat ar io 3: 4. The mixture is sold at 20% profit at Rs 36/kg. Find the cost price of the 2nd variety in rupees per kg if (i) The cost price per kg of the 1st variety is Rs 7 more than that of the second variety (ii) The cost price per kg of the 1st variety is Rs 21 more than that of the second variety


  3. Solution (i) Let CP a 1.2a-Rs 36 . a 36 Rs 30 1.2 30 There are 2 possible cases 3 4 3:4


  4. Solution (i Case 1 x 26 and y 33 Case 2: x 34 and y 27 30 Case 1 is not possible since it is mentioned "The cost price per kg of the 1st variety is Rs 7 more than that of the second variety" Hence answer is 27 3 4 3:4


  5. Solution (ii) Let CP a . 1.2a -Rs 36 . a 36 Rs 30 1.2 30 There are 2 possible cases 3X3 9 4X3 12 3:4


  6. Solution (ii Case 1 x 18 and y 39 Case 2: x 42 and y 21 30 Case 1 is not possible since it is mentioned "The cost price per kg of the 1st variety is Rs 7 more than that of the second variety" Hence answer is 21 12 3:4


  7. Thank You Arka Roy